Dorota Wróblewska to producentka pokazów, widowisk, programów tv i wielka miłośniczka torebek. W swojej kolekcji posiada eksponaty z ubiegłych epok. Pasję do nich odziedziczyła po swojej babci, która również kochała modę i zabierała wnuczkę na bazary staroci, gdzie wspólnie szukały unikalnych kapeluszy, broszek, bransoletek i oczywiście torebek. O swojej miłość do stylu vintage i wystawie torebek w Galerii Łódzkiej opowiada jej autora. Zachęcamy do lektury.
Łódź od zawsze była szczególnym miejscem na modowej mapie Polski. To tutaj rozkwitał przemysł włókienniczy, który już na stałe wpisał się w historię tego miasta. A torebka to nieodłączna część garderoby wpisana w dzieje mody. Wystawa „Zawsze z kobietą” zawiera unikaty, swoiste dzieła sztuki posiadające własną, niepowtarzalną historię, którą chcemy opowiedzieć mieszkańcom Łodzi i okolic. I nie tylko pasjonatom mody, ale również wszystkim tym, którzy są zainteresowani historią, sztuką rzemiosła lub po prostu pięknymi przedmiotami. Jestem przekona, że wystawa zachwyci wszystkie kobiety.

Unikatową kolekcję doskonale zachowanych, oryginalnych torebek z XX, XIX a nawet XVII wieku z okresów empire, biedermeier i art déco. Dzieła pochodzą z różnych zakątków świata, są to sakiewki, srebrne torebki rycerskie, torebki wykonane z materiału i ręcznie wyszywane koralikami. Są wśród nich torebki gobelinowe, żakardowe, wykonane ze srebra i ze skóry, wysadzane kamieniami szlachetnymi i ręcznie haftowane. Można m.in. zobaczyć metalowe torebki marki Whiting&Davis, która powstała w 1876 roku, czy też założonej w USA przez tureckiego emigranta Sahatiela Mandaliana firmy Mandalian. Ponadto, na kolekcję składają się torebki ponadczasowych marek, takich jak Karl Lagerfeld, Joyce Morgan, Leslie Holm czy Howard Heartsfield. Każdy eksponat to przykład najwyższego kunsztu rzemiosła artystycznego, nierozerwalne połączenie sztuki użytkowej z modą, kwintesencja wpływu tradycji i historii na sztukę współczesną.

Od dziecka obserwowałam swoją babcię, która zawsze wyglądała szykownie i elegancko. Kochała modę i dbała o każdy szczegół swojego stroju. W jej garderobie znajdowały się autorskie suknie, piękne torebki, broszki i apaszki. Jako mała dziewczynka odwiedzałam z nią projektantów i modystki, u których szyła suknie na miarę i oryginalne nakrycia głowy. Stroje mojej babci były eleganckie, doskonale wykonane i zawsze kobiece. W wolnych chwilach oglądałyśmy archiwalne zdjęcia oraz skarby z jej szafy – mogłam na nie patrzeć godzinami. Do moich ulubionych odkryć należały m.in. puderniczka z okresu art déco z kryształowym lusterkiem, pomadki, srebrna papierośnica z inicjałami, szykowna portmonetka czy skórzane etui na okulary. W każdą niedzielę chodziłyśmy na bazar staroci na Kole. Można było znaleźć tam wszystko – stare kapelusze, broszki, bransoletki i oczywiście torebki. To było niezwykłe miejsce, w którym przeszłość łączyła się ze współczesnością – tam nauczyłam się wiele na temat antyków i starej biżuterii. Te doświadczenia wpłynęły w konsekwencji na to, jakimi rzeczami otaczam się dziś i czym się zajmuję.
Jak Pani pozyskuje eksponaty?
W parze z miłością do mody idzie miłość do podróżowania. Inspiracje czerpię z wypraw
w najodleglejsze zakątki świata – tam znajduję eksponaty, stanowiące swoiste dzieła sztuki i reprezentujące poszczególne epoki i regiony. Odwiedzając bazary staroci i antykwariaty często napotykam wyjątkowe okazy torebek, a każda z nich to połączenie mody ze sztuką, pasją historią i wspomnieniami wielu pokoleń.
DOROTA WRÓBLEWSKA - producentka pokazów, widowisk i programów tv. Wykładowca kodu ubioru, autoprezentacji i autorka książek o modzie. Wydawca portali i wydawnictwa SOPHISTI GROUP. Producer fashion shows and tv programs. Publisher SOPHISTI GROUP.
Nagrody: Doskonałość Mody Twojego Stylu za wydarzenie modowe WARSAW FASHION STREET